KOBAN 

Koban, Sabun Industrial Co., Ltd.’in çatısı altında 1918 yılında Japonya’nın Niigata kentinde kurulmuş, sanayi tipi dikiş makineleri için kilit öneme sahip çağanoz ve mekiklerin üretimi konusunda uzmanlaşmış ve bir asra yakındır faaliyetlerini sürdüregelmekte olan dünya devi, uluslararası bir firmadır.

Çağanoz ve mekikler, dikiş makineleri işlevselliği açısından anahtar noktadadır. Sabun Industrial, Koban markası ile; geniş çaplı dikiş uygulamaları yelpazesinde öncelikle kullanılan sanayi tipi dikiş makinelerinin bu önemli parçalarını üretmektedir. Sanayi tipi dikiş makineleri, 1/1000 mm’ye kadar yüksek hassasiyet ve sağlamlık gerektiren 12.000 devir hızla çalışır. Dünya çapındaki yüksek güvenirlilik ünü ile bu yeterliliği yerine getirebilmek için Koban; entegre üretim ve ileri teknoloji gücünden faydalanmaktadır

Koban’ın gücü tamamen entegre üretimden gelmektedir. Koban’ın üretim prosesi; hammaddeden bitmiş nihai ürün aşamasına kadar kesim, ısıl işlem, polisaj, montaj, kontrol  ve sevkiyat dahil 300 aşamadan oluşmaktadır. Bu kompleks prosesler Koban’ın entegre üretim hatları ile güçlendirilmiştir. Bu uzun ve yüksek teknoloji yoğunluklu üretim prosedürü sayesinde Koban, düşük maliyetli, yüksek kaliteli ürünler üretebilmekte ve aynı zamanda dikiş makinesi üreticilerinin yeni ihtiyaçlarını  karşılayacak  parçaların yaratılması için de yeni teknolojiler geliştirebilmektedir.  

Koban, çağanoz ve mekik üretiminde dünyanın ilk üç markasından biridir. Ürünlerinin %70‘ini Güneydoğu Asya, Çin ve Hong Kong’a, Yakın ve Orta Doğu’dan Kuzey ile Güney Amerika ve Avrupa’ya kadar bu saydığımız kıtalarda yer alan 60‘dan fazla ülkeye ihraç etmektedir. Koban bu pazarı daha da genişletmek için çalışmalarını hala sürdürmektedir.


Koban’ın Türkiye genel distribütörlüğünü üstlenmemiz 2000’li yılların başlarına rastlar. Markayı ülkemizde son yıllarda lider konuma getirmiş bulunmaktayız. Bunun nedenleri arasında Koban’ın halen Japonya’da üretiliyor olması ve distribütörü olduğumuz Sabun Industrial’ın kalite standartlarından ödün vermemesi ile yurtiçindeki geniş bayi ağımız ve markaya sadık siz değerli satıcı ve son kullanıcılarımızın bize sunduğu sonsuz desteği de sayabiliriz.  
 

KURUMSAL DÖNÜM NOKTALARI   

1918 5 el tezgahı ile bir tekstil fabrikası kuruldu. 1932 400 dokuma makinesi ile günde 900 rulo üretim gerçekleştirildi.  Bölgenin lider tekstil fabrikası haline geldi. 1943 Savaş kısıtlamaları nedeniyle kapatıldı.

1945 Sabun Works yeniden kuruldu ve ev kullanımı için mekik üretimine başladı.

1957 Ev kullanımı için çağanoz üretimine başladı.

1960 Çağanozların şekillendirilmesi için Sabun Forging Co., Ltd., şirketi kuruldu.

1961 Sabun Industrial Co., Ltd olarak yeniden reorganize edildi.

 1963 Sanayi tipi döner çağanoz üretimine başladı.

 1964 Osaka Ofisini açtı. Hindistan’a bir tesis ihraç etti.

 1966 Mekik fabrikasını tamamladı.

1967 Sanayi tipi özel döner çağanoz üretimine başladı.

1972 Taşındı ve  Sabun Forging Co., Ltd. Sirketini kurdu.Şirketin unvanı 

Sabun Brazing Machinery Co., Ltd.’e çevrildi.  Mekik üretiminden oksitlenmeyen lehim üretimine başlandı.

1974 Sado Fabrikası inşaatı tamamlandı ve açılışı yapıldı.

1983 Toyota üretimine başlandı ve dişli kampanyası yapıldı.

1985 Yasuda Fabrikası inşaatı tamamlandı ve spesifik liner rulman üretimine başlandı.

1988 Yasuda Fabrikası reorganize edildi.  

THK Co., Ltd. Bilgisayarlı kontrol bölümü ile birleşilerek .THK Yasuda Co., Ltd., kuruldu.

1991 Sabun Brazing Machinery Co., Ltd. Ile birleşilerek  Akebono Fabrikası oluştu.

2001 Kizu Geliştirme Merkezinde ultra hassasiyet prosesi başlatıldı.

 

MEKIK & ÇAĞANOZLAR 

Entegre Üretim Tarafından Gerçeğe Dönüştürülen Uzmanlık

Koban'ın gücü tamamıyla entegre üretime dayanmasından kaynaklanmaktadır. Ham maddeleri, kesme, ısı uygulamaları, cilalar., montaj, denetim ve yükleme gibi yaklaşık 300 aşamadan geçirip tamamlanmış ürünler haline getiriyoruz. Söz konusu karmaşık süreç, entegre üretim ağı mız tarafından destekleniyor. Teknik üretim bilgileri hakkındaki birikimimiz, yüksek kaliteli ürünleri düşük maliyetlerle üretebilmemizi sağlıyor. Aynı zamanda, dikiş makinesi üreticilerinin yeni ihtiyaçlarını bütünüyle karşılayacak parça üretimleri konusunda yeni teknolojiler geliştirmekteyiz.

Yeni Alanlara Açılmak

Yeni teknolojiler yaratan nitelikli parçalarımız, endüstriyel dikiş makineleri dışında farklı birçok alanda da kullanılabilmektedir. Koban Gelişim Merkezi, konvansiyonel ihtiyaçları karşılayan ürünleri iyileştirmek ve yeni endüstriyel uygulamaların gelişimini güçlendirmek amacıyla kurulmuştu, Üreticilerimizin bu konudaki taleplerini dört gözle bekliyoruz!

1/1.000mm kadar yüksek hassasiyet oluşturmak Çağanoz ve mekikler, dikiş makinelerinin fonksiyonlarının kilit noktasıdır. Koban Endüstriyel, birçok dikiş uygulamasında kullanılan endüstriyel dikiş makinelerinde uzun zamandır kullanılmakta olan bu önemli parçaları üretmektedir. Endüstriyel dikiş makineleri bir dakikada 12,000 defa devir yapar ve buna bağlı olarak 1/1,000 mm hassasiyetle kuvvetli bir şekilde çalışan bir sistem gerektirir. Bu ihtiyaçları karşılamak adına, güvenirliliğimiz adına dünya çapında bilinen gelişmiş teknik gücümüzün bize kazandırdığı avantajlardan yararlanıyoruz.

   
  • YASAL UYARI!
    Piyasaya sürülen "taklit" KAMINARI kumaş işaretleme kalemleri hakkında
    devam...
  • Yılın tedarikçisi ödülü! Hugo Boss'un düzenlediği Operasyonel Mükemmellik Günleri’ nde sürekli iyileştirme ve sürdürülebilir kalite konusu ele alındı.
    devam...
Adrenalin Bilgisayar